Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

Dzisiaj przegląd rodzin w związku ze sprzyjającą pogodą  i wolnym czasem. Głównie chodziło mi o sprawdzenie zapasu żarełka, bo pogoda ma nie rozpieszczać w najbliższych dniach. Nie powiem, zdziwiłem się widząc w niemtórych rodzinach czerw trutowy w ramkach i larwy w dzikiej zabudowie trutowej:blink: a tu dopiero koniec marca. Czlowiek sie aż tak nie przygotował żeby w marcu wziąć węzę i ramki pracy:lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, marcino91 napisał(a):

Dzisiaj przegląd rodzin w związku ze sprzyjającą pogodą  i wolnym czasem. Głównie chodziło mi o sprawdzenie zapasu żarełka, bo pogoda ma nie rozpieszczać w najbliższych dniach. Nie powiem, zdziwiłem się widząc w niemtórych rodzinach czerw trutowy w ramkach i larwy w dzikiej zabudowie trutowej:blink: a tu dopiero koniec marca. Czlowiek sie aż tak nie przygotował żeby w marcu wziąć węzę i ramki pracy:lol:

Pozdrawiam ze śląskiego u mnie to samo 😂. W dwóch ulach zrobiły sobie po 1 całym plastrze jako ramka pracy a matki to zaczerwiły . Będzie co robić w maju 😉

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Madzin napisał(a):

Będzie co robić w maju 😉

Dobra drabina zawsze się w domu przyda. A to dach poprawić, a to jakieś owady z drzewa zdjąć. Chyba , że kto woli odkłady zawczasu zrobić. Ja w swoich WP poszerzanych nowo robionych porobiłem po małym zapasowym wylotku w drugiej części ula. Jak się zrobi czubato od pszczół to część pszczół z matką za zatwór a stara rodzina niech się stara o nową matkę...

 

22 minuty temu, Turqs napisał(a):

U mnie teraz pogoda nie rozpieszcza ale dziś widziałem pierwsze otwierające się pąki sliwy ałyczy

  To u mnie jeszcze daleko do tego. Za to wierzbę w najlepsze noszą...

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, mirek. napisał(a):

za 2 dni powrót zimy do -5 będzie na pewno jak nie więcej

a dzisiaj i wczoraj noszą pyłek jak szalone

  A u mnie pod robotą jakiś szalony mniszek zakwitł....

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, gajowy napisał(a):

A u mnie pod robotą jakiś szalony mniszek zakwitł...

Marcin nie strasz Kolegów że już kwitnie mniszek 😃

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

Marcin nie strasz Kolegów że już kwitnie mniszek 😃

Bo to pewnie podbiał , wygląda ja rachityczny mniszek. U mnie podbiał kwitnie miesiąc przed rzepakiem , czyli w połowie kwietnia. Na razie tylko krokusy , przebiśniegi i przylaszczki widzę w sadzie , ale pada deszcz i pszczoły się nudzą. Mama jeden mniszek w szklarni  , ale gdzie mu  tam do kwitnienia .

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, manio napisał(a):

Bo to pewnie podbiał , wygląda ja rachityczny mniszek.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/85d87cd7567807cd

Po mojemu to mniszek, tylko mu się jakoś pośpieszyło do kwitnięcia....

Podbiału kwitną obok całe hałdy ziemi zepchniętej chyba przy okazji budowy S2...

Link to comment
Share on other sites

Teraz, gajowy napisał(a):

https://www.fotosik.pl/zdjecie/85d87cd7567807cd

Po mojemu to mniszek, tylko mu się jakoś pośpieszyło do kwitnięcia....

Podbiału kwitną obok całe hałdy ziemi zepchniętej chyba przy okazji budowy S2...

 

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

Marcin nie strasz Kolegów że już kwitnie mniszek 😃

 Nie straszę, to jakiś jeden co się przed szereg wyrwał...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, gajowy napisał(a):

 

 Nie straszę, to jakiś jeden co się przed szereg wyrwał...

 😉

 Mniszek 'występuje' już dość licznie  , od tygodnia kwitną mirabelki i inne 'śliwkowe' .... 

.... nie 'podeprę' się fotką  bom 'wykorzystał' przysługujący limit  XX razy 😉😉

 

PF 

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, PiotrekF napisał(a):

od tygodnia kwitną mirabelki i inne 'śliwkowe' .... 

Dziś nieśmiałe pąki liści ... Kwitnie wierzba . Ale co tam w Krakowie mają kocioł z Acelor Mital .... A ludziom drzewem zakazali palić .......

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, PiotrekF napisał(a):

Mniszek 'występuje' już dość licznie  , od tygodnia kwitną mirabelki i inne 'śliwkowe' .... 

.... nie 'podeprę' się fotką  bom 'wykorzystał' przysługujący limit  XX razy 😉😉

 

 Wiesz, kraj mamy chyba jednak zróżnicowany.  To co koło Ciebie jest normą, u mnie co najmniej dziwne i przedwczesne a u np Mania czy Krzycha będzie kwitło z tydzień po moim Mazowszu... U mnie z nazwijmy "owocowych" pierwsza jest na ogół tarnina a póki co to i u niej daleko do kwitnienia. 

   Ja swoje pszczoły mam w kilku miejscach i między tymi miejscami oddalonymi maks. o 100km widzę różnice w starcie  i rozwoju tak do maja.

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, gajowy napisał(a):

 Wiesz, kraj mamy chyba jednak zróżnicowany.  To co koło Ciebie jest normą, u mnie co najmniej dziwne i przedwczesne a u np Mania czy Krzycha będzie kwitło z tydzień po moim Mazowszu... U mnie z nazwijmy "owocowych" pierwsza jest na ogół tarnina a póki co to i u niej daleko do kwitnienia. 

   Ja swoje pszczoły mam w kilku miejscach i między tymi miejscami oddalonymi maks. o 100km widzę różnice w starcie  i rozwoju tak do maja.

 

Ja dzisiaj miód krokusowy wiruję.... 

 

A tak po za 1 kwietnia to u mnie z mniszka nie zbierają. Za zimno na niego. Okolice 15 mają zaczyna się pozytek towarowy (o ile pogoda dopisze) dlatego nie ma sensu u mnie pobudzać rozwoju. Same dojdą do tego momentu. 

Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, gajowy napisał(a):

 Wiesz, kraj mamy chyba jednak zróżnicowany.  To co koło Ciebie jest normą, u mnie co najmniej dziwne i przedwczesne 

😉

Wiem 🙂

 Mniszek i 'śliwowe'  naprawdę już od ponad tygodnia ,

Co do zróżnicowania taki przykład : u mnie (w miejscu zamieszkania) kwitnie około dwa tygodnie wcześniej niż w miejscu posadowienia podopiecznych a to tylko ok 50 km  ( na mapie w 'pionie' )

😉 wiem również iż dzisiaj 1 , 04 🙂 

 

PF

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Beeman napisał(a):

Z tego kwiatka taki mniszek jak ze mnie Kanadyjczyk. 😂

Ja Ci tam w paszport ani w dowód nie patrzyłem ale lokalizację  masz "Toronto"😁

 

 A masz sugestię w takim razie co to jest? bo wg mnie mniszek, wg innych też mniszek i wg programów identyfikujących florę też mniszek😂

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Najnowsze prognozy pogody są mało pomyślne , ma być przez najbliższe trzy dni nawet temperatura ujemna , ale może to i dobrze za wczesna wegetacja jak u Piotra opodal  Krakowa , nie jest wskazana dla pszczół u mnie w moim regionie. Na dobrą sprawę pszczoły ruszyły tak pełną parą z pyłkiem około 20 marca  więc trzeba trochę czasu na wychów nowych pokoleń.  Zakładam że do 1 maja zdążą , a może nawet trochę wcześniej  w moim klimacie wschodnie Mazowsze. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

A mógł byś dać adresy do takich programów ?

Mi osobiście najlepiej sprawdza się aplikacja PlantNet na telefon. Robisz zdjęcie i identyfikujesz, ewentualnie wybierasz zdjęcie które już masz w galerii telefonu. 

https://identify.plantnet.org/pl

Nie pamiętam już jak instalowałem ale chyba do pobrania za darmo w sklepie "google play"

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

Na dobrą sprawę pszczoły ruszyły tak pełną parą z pyłkiem około 20 marca  więc trzeba trochę czasu na wychów nowych pokoleń.

Pszczoły które mam pod pracą i mogłem obserwować, niemal zabijały się przy wylotku obładowane żółtym pyłkiem. Pokarmu mają jeszcze zapas więc liczę, że na te kilka dni niepogody starczy im na wychów nowej pszczoły. 

Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, gajowy napisał(a):

Mi osobiście najlepiej sprawdza się aplikacja PlantNet na telefon. Robisz zdjęcie i identyfikujesz, ewentualnie wybierasz zdjęcie które już masz w galerii telefonu. 

https://identify.plantnet.org/pl

Nie pamiętam już jak instalowałem ale chyba do pobrania za darmo w sklepie "google play"

Dzięki 🙂 Moja żona jest z zamiłowania ogrodniczką , może się jej przyda ? 😃

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, gajowy napisał(a):

 

 A masz sugestię w takim razie co to jest?

Najprosciej rozpoznasz po lodyzce, nie po kwiatku. Zreszta jak by nie było jedna jaskółka wiosny nie czyni. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.