Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2023


Krzychu

Recommended Posts

9 minut temu, Krzychu napisał(a):

Ja mam więcej:

1. Warszawski poszerzany 435 x 300

2. Nadstawka do warszawskiego poszerzanego 130 x 360 

3. Nadstawka do warszawskiego poszerzanego 140 x 350 

4. Nadstawka do warszawskiego poszerzanego 120 x 370

5. Wielkopolska 18tka 180 x 360

 

No i jakby tego było mało to zaraz będzie LN EU 435 x 230 

 

PS. Dobrze, że na warszawiakach to raptem z 5 rodzin jest to mogę w tym roku już wyszukać tylko jeden rozmiar ramki w magazynie do nadstawki. 

to nie zazdroszczę logistyki związanej z ramkami :) 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Turqs napisał(a):

to nie zazdroszczę logistyki związanej z ramkami :) 

No, przekichane jest. Stąd też zastanawiam się czy w ogóle nie pozbyć się całkiem nadstawek w warszawiakach i spróbować tj w klasycznym leżaku. Tylko, że nadstawkowe grube ładniej się odsklepia

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Krzychu napisał(a):

 Tylko, że nadstawkowe grube ładniej się odsklepia

Tak. W minionym sezonie próbowałem trochę z dziewięcioma ramkami w korpusach miodowych i dosyć fajnie. W tym roku raczej pójdę w tą własnie stronę. Zależy mi na wosku. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Turqs napisał(a):

Tak. W minionym sezonie próbowałem trochę z dziewięcioma ramkami w korpusach miodowych i dosyć fajnie. W tym roku raczej pójdę w tą własnie stronę. Zależy mi na wosku. 

Wtedy tniesz nożem mimo wszystko przy samych beleczkach? 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Krzychu napisał(a):

Wtedy tniesz nożem mimo wszystko przy samych beleczkach? 

Do wlkp mam odsklepiarke. LN planuje nożem 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Turqs napisał(a):

narazie sie nie wyzbywam. Moje jednościenne "18" wytrzymają jeszcze długie lata :) 
Tak ze po równych 10 latach z pszczołami (dziś mija równo 10 lat :) )  Mam 3 wymiary ramek. pewnie kolejne 10 minie zanim będe miał jedną :)

A dlaczego przechodzisz na styropiany?

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Wugiwugi napisał(a):

A dlaczego przechodzisz na styropiany?

Jeśli dysponuje się czasem najtaniej jest zrobić jednościenne. Ja w tym roku mam spory deficyt czasowy więc jak już były środki na zakup to coś przy czym nie będę musiął już nic robić. I co posłuży lata. Czysta ekonomia w moim teraźniejszym położeniu. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, manio napisał(a):

u mnie pierwsze próby oblotu , ale powałki jeszcze zimne. Czas posiać pomidory :)

 

23ab3acd0c89960emed.jpg

Moje pomidory to już wykiełkowały prawie dwa Tygodnie temu ;) . Zapowiada się już fajna wiosna , dwucyfrowe w dzień i ostatnie dwie noce z przymrozkami , potem już na plusie. Jeszcze tylko przeglądnąć resztę rodzin jak tam w gnieździe i czekać na możliwość dołożenia ramek . Dziś mimo słońca 6 stopni i lekkiego wiatru latają po wodę i jakieś śladowe ilości pyłku pewnie gdzieś z pobliża noszą . 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Turqs napisał(a):

Jeśli dysponuje się czasem najtaniej jest zrobić jednościenne. Ja w tym roku mam spory deficyt czasowy więc jak już były środki na zakup to coś przy czym nie będę musiął już nic robić. I co posłuży lata. Czysta ekonomia w moim teraźniejszym położeniu. 

A jakieś różnice w rozwoju rodzin widzisz? Masz porównanie?

Link to comment
Share on other sites

Teraz, Wugiwugi napisał(a):

A jakieś różnice w rozwoju rodzin widzisz? Masz porównanie?

Tak mam porównanie bo u siebie mam ule klepkowe, jednościenne i styropianowe. Różnice są lekkie na początku wiosny. Do rzepaku już się wszystko najczęściej  wyrówna. W konsekwencji ja nie zauważam różnicy w wydajności w odniesieniu do rodzaju ula. Większe znaczenie ma kondycja rodziny na jesieni niż rodzaj ula wiosną. Oczywiście to w mojej ocenie 

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Turqs napisał(a):

Większe znaczenie ma kondycja rodziny na jesieni niż rodzaj ula wiosną.

tak właśni i mi wychodzi , tak tez wskazuje logika : ul "ocieplony" nie ma żadnych zalet wiosną bo ma ogromna bezwładność i wymaga większego wysiłku energetycznego żeby ją poruszyć . Jeśli rusza wcześniej klepkowy to w środku jest ponadprzeciętnie silna rodzina. Taka moja obserwacja. Ale do rzepaku daleko i każda zdąży.

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, daro napisał(a):

Do rzepaku 30 -45 dni . Zakwitł podbiał

Inaczej być nie moze :) U mnie zazwyczaj 25.04 do max 10.05 zakwita. Populacyjne jako pierwsze później hybrydy  

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

W dniu 15.03.2023 o 12:44, Wugiwugi napisał(a):

Wchodzi ładnie 12 ramek? Bo na stronie Burnat twierdzi że wchodzi ale ramek 365 x 180 więc jest trochę więcej luzu to znaczy że pewnie w lewo prawo jest więcej ruchu

Dzis sprawdziłem. Korpus wewnątrz ma 378 mm. 12 ramek wlkp "18" dobrze pasują 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Beeman napisał(a):

To chude te ramki. U mnie ramka to 35mm+ przynajmniej 3mm luzu na propolis. 38x12= 456mm 

Pytanie dotyczyło szerokości. Nie długości korpusu.

 

Edited by Turqs
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Krzychu napisał(a):

Dzisiaj u mnie pierwsze obloty wiosenne. To jak dzisiaj u mnie były to pewnie i w całej Polsce już po oblotach 

Dzis było pięknie i u mnie 18°C. Pyłek z wierzby w dużych ilościach nosiły; ) 

Edited by Paweł
Poprawka literówki
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Turqs napisał(a):

 Pyłek z wierzby w dużych ilościach nosiły; ) 

U mnie nie mają jeszcze z czego. Na pierwszy rzut będzie leszczyna i olchy - obie w dużych ilościach 

Edited by Paweł
Poprawka literówki
Link to comment
Share on other sites

Teraz, Krzychu napisał(a):

U mnie nie mają jeszcze z czego.

to jak u mnie , tylko u mnie jeszcze później :( , ale dzisiaj był całodniowy, masywny oblot wszystkich rodzin. Piękny widok i najlepsza muzyka.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

To teraz proszę się pochwalić, jakie prace wykonaliście w swoich pasiekach w 2023 roku.

Żeby nie było, że Was biorę pod włos od razu mówię, że połączyłem jedną rodzinę z sąsiednią, ponieważ nie miała królowej. Żadnego ula nie otwierałem. 

Pozdrawiam,

polbart

Link to comment
Share on other sites

Chyba nasz Kolega spać nie może ?😃  Nie ma czym sie chwalić z ta robotą w pasiece teraz , trzeba było wykonać wcześniej  jesienią , ale przypadki losowe w pszczelarstwie sie zdarzają wiadomo. Na razie tylko spradziłem  kondycję rodzinek  obserwując po wylotkach pszczoły i nie zauważyłem ula do którego trzeba by zajrzeć. Za parę dni podniosę daszki i sprawdzę temperaturę powalek  termometrem na podczerwień i to będzie diagnoza odnosnie siły poszczegulnych rodzin , na razie do wnętrza ula jeszcze nie ma potrzeby zagladać. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

Chyba nasz Kolega spać nie może ?

Ja np. chciałem, a nie mogłem. Ale to większość wie pewnie dlaczego :D

 

6 godzin temu, polbart napisał(a):

To teraz proszę się pochwalić, jakie prace wykonaliście w swoich pasiekach w 2023 roku.

Ja dwa tygodnie temu przeniosłem jedną rodzinę ramka po ramce z jednego ula do drugiego. Dotyczy to starych leżaków. 

 

Godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

ale przypadki losowe w pszczelarstwie sie zdarzają wiadomo.

 

+ prace porządkowe. W korpusowych nie robiłem nic prócz ogólnego przemeblowania na pasiece z położeniem agrotkaniny. 

Niestety ale czasem po tygodniu pasieka wyglądała tak: 

AMWts8Cb4kOQN3Cjw_4NvYs-UfBACT_t_IGaKC3Q

 

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Krzychu napisał(a):

 czasem po tygodniu pasieka wyglądała tak: 

AMWts8Cb4kOQN3Cjw_4NvYs-UfBACT_t_IGaKC3Q

 

Nie po tygodniu !
Żeby pokrzywy tak wybujały i zakwitły to potrzeba trochę więcej czasu niż 7 dni  😁
Tobie z Herbapolem się dogadywać ... Lepszy business jak na miodzie zrobisz na ziołach .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.