Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Guest Imker

u mnie też trochę przymroziło bo dachy białawe ale teraz już jest 26*C w słońcu i niebo czyściutkie ciekawe czy wytrzyma

Link to comment
Share on other sites

żeby ją jeszcze mieć ;)

A to podstawa - trzeba zrobić korzystając z luzu przed sezonem.

Co do temperatury to u mnie + 6 stopni brak lotów i brak słoneczka . A może Artur źle spojrzał na termometr i może też jest 6 stopni ???

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem dziś dwie rodziny  w warszawiakach (prawdopodobnie) żeby wyrównać straty po zimie, w okazyjnej cenie , nie zaglądałem do nich, ale trochę latały i deseczki na ramkach ciepłe ,zobaczymy  co tam jest jak się ociepli.Stare te ule jak świat ale zależało mi na pszczółkach .Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

 

Co do temperatury to u mnie + 6 stopni brak lotów i brak słoneczka . A może Artur źle spojrzał na termometr i może też jest 6 stopni ???

 

 

tak jak pisałem w słońcu było 26*C termometr od wschodu... po 10.00 pojechałem do pszczół z ciepłą wodą to już pszczoły powoli zaczynały wylatywać... po chwili pojawiły się białe chmury i słońce raz świeciło raz się chowało i też tak było z pszczołami raz latały raz sie chowały... oblot nie za specjalny ale pszczoły wracały z pyłkiem z olchy... jak wróciłem po 12 to na termometrze już  w cieniu było 9*C ale temp odczuwalna jak dla mnie mniejsza

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie, bo w jednym ulu ( tym warszawiaku) pszczółki dość znacznie wentylują wewnątrz wylotka , czyżby za gorąco ,może zdjąć to górne ocieplenie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

nie koniecznie... sama mogła paść, u mnie jesienią też w jednym ulu była matka a pod koniec grudnia szum w ulu pszczoły rozwalone na wszystich ramkach obawiałem się że mogą nie dotrzymać do wiosny to ryzyk fizyk 25 grudnia połączyłem rodziny, pewnie co niektórym przez mysl by nie przeszedł taki zabieg ale ja tak zrobiłem i jest ok, żebys wiedział że na 100% brak matki to można kupic bo maja co niektórzy zapasowe albo jak masz na tyle rodzin no to połączyć... w czwartek ma być ciepło na większym obszarze Polski więc zajrzyj szybko do ula czy sa jajeczka, larwy. A głodu tam czasami nie ma?

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj (to znaczy wczoraj bo już po północy ;) ), był piękny dzień, pszczółki miały oblot, ustawiłem im poidełko z którego zaczęły korzystać. Nosiły pyłek z krokusów, cieszyłem sie jak dziecko  :lol:  w końcu wiosna, zajrzałem do jednych pod powałkę to ciasto już całe wtrąbiły 

 

4963a4140adadb09med.jpg

 

 

 

 

 

A kilka godzin później pada śnieg zaczął koło 23, sąsiad jednak miał racje jak mi to mówił w południe przy płocie ;), i jutro z atrakcji bedzie pewnie kicha  :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

u mnie też wczoraj zrobiło się biało ale było na plusie bo po po północy śnieg jechał z dachu, teraz trawniki trochę białe i 1,5*C na plusie.... jutro ma być 7*C i słonecznie w czwartek 10*C czy się sprawdzi zobaczymy

Link to comment
Share on other sites

Halo, halo - usłyszałem że dzisiaj to "Dzień cukierników" - więc Wszystkiego Najlepszego dla Cukierników i Ciastkarzy.

Oby te pszczółki po tych ciastach nie musiały latać na ten dzisiejszy śnieg.

Link to comment
Share on other sites

Panowie to tylko przyroda i nie ma co sie podniecać, denerwować - będzie co Bóg da. U mnie przed domem pod południe rośnie parę krokusików - i w niedzielę zrobiły furorę, jedna rodzina je znalazła więc szalały na tych paru kwiatkach. Pozostaje spokojnie czekać - papryka też lubi ciepło, a ja mam teraz dużo innej pracy. Brak mi jeszcze 2 korpusów - będzie 10 nowych uli, teraz jeszcze podstawki, daszki, wylotki, robota, robota...... pozdrawiam niecierpliwych :D

Link to comment
Share on other sites

........U mnie przed domem pod południe rośnie parę krokusików - i w niedzielę zrobiły furorę, jedna rodzina je znalazła więc szalały na tych paru kwiatkach........

 

Ja to nie wiem, u niektórych już dawno po oblotach, albo pszczoły  szaleją na pierwszych pożytkach.

Moje pszczoły nie zrobiły jeszcze żadnego oblotu (no chyba, że o tym nie wiem).

W tym roku temperatura nigdy nie przekroczyła 10 stopni nawet w ciągu tych kilku słonecznych dni, a do Turku mam żabi skok.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.