Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Takie określenie jak osyp zimowy nigdy nie jest miarodajne ponieważ pszczoła czując swój koniec wylatuje z ula jak na to pozwala temp. poza tym pszczoły przy nadarzających się warunkach wynoszą trupki. Gdzieś czytałem ,    że w okresie zimowli ginie dziennie ok. 30 pszczół. Pozdrawiam

Czyżby 30 szt dziennie ???????  to znaczy 30 szt x 90 dni to wychodzi że 2700 szt  ????

To u mnie na dennicy siatkowej po całej zimie może bym naliczył 30 szt osypu.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Czyżby 30 szt dziennie ???????  to znaczy 30 szt x 90 dni to wychodzi że 2700 szt  ????

To u mnie na dennicy siatkowej po całej zimie może bym naliczył 30 szt osypu.

Pozdrawiam

Tadek

No dokładnie Tadziu u mnie też takie osypy w tym roku były po zimie. W tym roku wygarnąłem tyle samo pszczół z 16 rodzin co w ubiegłym z 5 ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 to wychodzi że 2700 szt  ????

Tyle mogło ubyć pszczoły w tamtym roku ,była zauważalna różnica ,w tym ,w większość przezimowały bez szwanku :) .

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli do zimowli idzie silna rodzina ok. 30 000  to co to dla nich te 3 000 , nie zapominajmy też o czerwieniu które w większym lub mniejszym stopniu ale uzupełnia straty. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Z tym ubywaniem pszczół to różnie bywa:

Latem w pełni sezonu np. w ciągu dnia ginie ok.1000 pszczół ale i przybywa ok 1500.

Ja dzisiaj obiecałem po świętach jednemu odsprzedać 3 rodzinki i znowu ubędzie, ale w lato może przybędzie.

Link to comment
Share on other sites

Wykombinowałem przerobić hoboki po inwercie 30 l na poidła i zaden klej tego nie bierze ? Macie pomysła ?

Piotr ślinka mi leci na taki płow z jagnięciną. ............ mmmmmm...

Link to comment
Share on other sites

Wykombinowałem przerobić hoboki po inwercie 30 l na poidła i zaden klej tego nie bierze ? Macie pomysła ?

Piotr ślinka mi leci na taki płow z jagnięciną. ............ mmmmmm...

Sprobuj zgrzac na cieplo lutownica.

Link to comment
Share on other sites

Wykombinowałem przerobić hoboki po inwercie 30 l na poidła i zaden klej tego nie bierze ? Macie pomysła ?

Piotr ślinka mi leci na taki płow z jagnięciną. ............ mmmmmm...

 

TO powinno dać radę

Link to comment
Share on other sites

TO powinno dać radę

Wątpię bo baniaki to z polietylenu , a nie z PCV. Nie da się tego kleić,  tylko lutować , ale cienka ścianka to raczej się nie da .

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem coś takiego - http://allegro.pl/poidlo-podkarmiaczka-na-butelke-i6062099828.html

I trzeba dokleić do hoboka. Na butelkę działa znakomicie ale butelka 1,5 no 2,5 . Stać też słabo stoi. Na pasiekę mam 5 km i nie jestem codziennie. Po doświadczeniu ze słoikami lepsze niż kapanie. Woda jest ciepła i tylko do picia nie idzie w błoto. W upały potrafiło 25 rodzin wypić 12 l dziennie.

Link to comment
Share on other sites

TO powinno dać radę

 

Wątpię bo baniaki to z polietylenu , a nie z PCV. Nie da się tego kleić,  tylko lutować , ale cienka ścianka to raczej się nie da .

A dokładnie , to hoboki są z miękkiego polipropylenu , a ten klej jest  "Przeznaczony do klejenia wszelkich elementów z twardego PCV"

Link to comment
Share on other sites

U mnie struga przez jedną a 2 stawy na 2 pozostałych. Jednak mimo mojego początkowego sceptycyzmu pszczoły ,wybierały słoiki . Nawet jak zbrakło wracały do nich po napełnieniu. Dlatego dłubię w starych hobokach by nie latać co dziennie . Pójdę do chemicznego i zobaczymy . Wolałem oszczedzić kasy . Kleje te co mam nie zdały egzaminu. To polipropylen , nie polietylen ?

Link to comment
Share on other sites

 W upały potrafiło 25 rodzin wypić 12 l dziennie.

I przy braku pożytku ,bo u mnie to jest tester ,jak jest pożytek to woda stoi a jak się urwie to zaraz ruch na poidle ,a jakie masz ule ?

ocieplane czy pojedyncze . U mnie odkąd ma ze styroduru wydaje się że mniej wody idzie .Przedtem kombinowałem z

jednościennymi .

Link to comment
Share on other sites

Styrodur i, drewniane ,OSB. Ale wody w okolicy full. Postawiłem bo kupiłem w Grodnie a żona - po co jak nie stawiasz to wziełem  postawiłem. Jak były upały silne , był pozytek ale słoiki aż oblepione pszczołą.

Link to comment
Share on other sites

Ja stosuję poidła dla kur ,też higieniczne, zawsze świeże wiórki od heblarki sypie i jest git .

Jak czuje większe upały to robię "zapas" w wiadrze pod daszkiem .Żeby się nie odbiły .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 To polipropylen , nie polietylen ?

PP jest podobny do PE i nie ma jak odróżnić ,szczególnie jak barwiony, ale jeden i drugi nie da się skleić .

Link to comment
Share on other sites

Jak skłonić pszczoły do korzystania z poidła,dodaje apilacu i nic.Spróbować z solą?Porobiłem dziury w desce takie jak na pajączki,dałem słoiki z wieczkami do podkarmiania plastikowymi,owinąłem czarną folią żeby się nagrzewały i ruszyć tego nie chcą.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

teraz już są wyczyszczone pszczoły po zimie więc marna szansa żeby tam placki lądowały, a nawet jak by coś tam wpadło to z gorszych źródeł pobierają wodę i nic się nie dzieje... postaw taki mech z 3m przed ulami to zobaczysz co będzie się działo... a co do słoików to jak byś tam wlał syropu to wtedy na pewno by pobierały :D

Link to comment
Share on other sites

manio - klej znalazłem.

Nie przejmujcie się początkami. Zostawcie. Po jakimś czasie znajdą. Emy to w filce. Sól zły pomysł. Cierpliwosci.

Link to comment
Share on other sites

U mnie jest strumyk na działce to w  najgosze upały siedza i piją tam, a w chłodniejsze dni tak jak teraz  idą na łake gdzie jest podmokły teren i często woda stoi, ale  trawa i opadłe liscie  chyba ieźle wode grzeja bo  najwięcej jest ich tam, czasami nie ma gdzie nogi postawić .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.