Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Ewunia ociepla się ule po oblocie taka jest zasada.

...

Piotr, zasady są piękne, zwłaszcza jeśli się sprawdzają na naszym terenie i przy posiadanej pszczole :)

Zerknij przy oblocie ile masz czerwiu w rodzinach produkcyjnych. Jeśli jest obecny to po co zwlekać z ocieplaniem i narażać pszczoły na zwiększony wydatek energetyczny przy jego wychowie?

Link to comment
Share on other sites

Mój ojciec ocieplał już jesienią, ale na początku zimy już mu  pszczoły spadały.Nie wiem czy z wilgoci bo ule są dość grube i  szczelne, czy niedoleczone. W każdym razie nie z głodu. Wiec ja postanowiłam uli nie ocieplać na zimę. Nie mam powałki,a beleczki tylko w ulu poszerzanym. Mam zamiar dorobić powałki i w tedy zmienię podkarmiaczki. :D

Link to comment
Share on other sites

Kiedy dokładnie docieplić ule? Czytałam gdzieś ,że koniec lutego ;)  początek marca.Wiadomo,że jeszcze długo temperatura w nocy będzie ujemna  a w ciągu dnia różnie.

I jeszcze jedno :D chcę zmienić podkarmiaczki ale nie wiem na jakie. W chwili obecnej mam podkarmiaczki ramkowe i

nie podobają mi się :angry: bo przeciekają, a po za tym dużo pszczół się topi.

 

 Ekhmmm .... jeśli mi wolno ... kiedy ocieplać to już podpowiedzieli  ... można zrobić nowe podkarmiaczki ramkowe  - moje są  szer. 4 cm , wys . 25 cm  -  i by pszczoły się nie topiły to 'pływają' sobie w podkarmiaczce takie cieniutkie listeweczki .... można  podkarmić  wykorzystując ;blaszkę' do pieczenia  (kładziemy na ramkach)  ...  garść pociętej trzciny uprzednio w nią .... i już , ale  samo podkarmianie jest wtedy mniej komfortowe ...

A mój kot ma dzwonek  :lol:  :lol:  :lol:

;)  ;) ... taki na  .... marzec ?? ..... ;)  ;)
 

 PF 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Panowie będę jutro odsyłał ten frez co mi przysłali zamiast 1/4 , 1/2 cala i przy okazji mam jeszcze możliwość wymiany piły 

 

Z tej orangetools CMT do cięcia wzdłużnego na piłę uniwersalną, przemyślałem słowa Tadka i chyba ma racje jak bym miał dwie pilarki to dwie tarcze mają sens, a jak ja mam jedną i przy takiej produkcji często tnę raz tak a raz na odwrót to lepsza była by wysokiej jakości piła uniwersalna i tu mam do was prośbę która wziąć bo niby w kategorii uniwersalne ale wszystkie pisze albo do wzdłużnego albo poprzecznego ?? w grę wchodzi tylko z tego sklepu i jednak polski wyrób czyli globus  w średnicy od 250 do 300 mm (najlepiej 300) która wybrać z tych ?? :

 

https://www.kammar24.pl/pily-tarczowe-do-drewna-uniwersalne-c-650_651_2821.html/producent=27

 

Prosze o szybką odpowiedź :D

Link to comment
Share on other sites

Robert nie rób se jaj :D po co mi półmetrowa piła do uli :D nie wejdzie mi w pilarkę :D poważnie się pytam mam czas do jutra do ok 13 

obawiam się że mógłbyś tej Twojej pilarki nie dogonić. :D

Link to comment
Share on other sites

A tak poważnie to ja bym radził jednak dwie .

Jedną do podlużnego drugą do poprzecznego cięcia.

Najpierw zakładasz wzdłużna,którą w razie konieczności przetniesz i w poprzek.

Później jak tniesz elementy już na gotowy wymiar to zakładasz tą do poprzecznego.

Wszystko jednak zależy od tego w jakiej kolejności wykonujesz poszczegóne operacje.

A i tak Tata przyjdzie i siekierą poprawi. :D

Link to comment
Share on other sites

A ja kiedyś znalazłem taki sklep - jest tu zakładka PIŁY GLOBUS

http://www.sklep.hurtowniakorab.pl/

 

 

Pił uniwersalnych raczej w opisach nie spotkałem, sa albo do cięcia wzdłuż (mała ilość zębów albo w poprzek (duża liczba zębów).

Szwagier mówi że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :D

Piła uniwersalna bedzie miała wypośrodkowaną liczbę zębów i dlatego ja szukam coś z 45- 55 zębów firmy Globus

Link to comment
Share on other sites

               W pracy współpracowałem z firmą Leitz Polska ...mają i serwisują wszystkie narzędzia do obróbki drewna, sami profesjonaliści mają wszystko co potrzebujesz i dobiorą co chcesz.Polecam po wieloletniej współpracy,mają swoją stronę...pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A ja kiedyś znalazłem taki sklep - jest tu zakładka PIŁY GLOBUS

http://www.sklep.hurtowniakorab.pl/

 

 

Pił uniwersalnych raczej w opisach nie spotkałem, sa albo do cięcia wzdłuż (mała ilość zębów albo w poprzek (duża liczba zębów).

Szwagier mówi że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :D

Piła uniwersalna bedzie miała wypośrodkowaną liczbę zębów i dlatego ja szukam coś z 45- 55 zębów firmy Globus

No i właśnie to !

Do naszej pszczelarskiej zabawy raczej trzeba kupić piłę widiową z większą ilością zębów , bo takie piły zostawiają równiejszą bardziej gładką i czyściejszą powierzchnie po cięciu co jest szczególnie przydatne jak tniemy drewno w poprzek włókien. Zaoszczędza to nam częściowo później pracy że szlifowaniem i gładzeniem powierzchni , ale piły takie wymagają większej siły posuwu czyli bardziej się męczymy pchając drewno w czasie cięcia , bo duża liczba zębów stawia większy opór. I teraz stolarz który cały dziec pcha drewno , na pewno wybierze pilę z mniejszą liczbą zębów , jak później powierzchni tej nie musi wygładzać , wiadomo. Ale my cały dzień nie będziemy pchali  , ale  chcemy żeby na przykład listewka na ramkę była gładka i  żeby jej później nie heblować czy szlifować  dla wygładzenia powierzchni. Więc pila z większa liczbą zębów jest dla nas praktyczniejsza . Ruscy kiedyś jak u nas handlowali na targowiskach mówili na taka piłę z dużą ilością zębów "pila hebel" inna sprawa ze ich wkładki widiowe szybko się sypały.

Natomiast jakość piły zależy od technologii produkcji i jak chcemy żeby nam pila dłużej wytrzymała to musimy kupić pile markową , czyli globusa , boscha, i inne z wyższej półki. Ale trzeba też mieć w warsztacie piły i gorszej jakości tańsze do ciecia drewna zabrudzonego , lub po budowlanego po zaprawach murarskich. Ale nawet tańsze piły na pewno dadzą sobie radę z naszymi pracami , tylko pewnie wcześniej się posypią . I to cala prawda.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Dobra gość odpisał wklejam tu która byście wybrali:

 

Dzień dobry,
Możemy wymienić te narzędzia, jeśli chodzi o piłę to proponowałbym tę:
Nie jest to co prawda piła uniwersalna ale spokojnie można ciąć również poprzecznie, jedyna piła uniwersalna Globusa w rozmiarze fi300 to taka:
 
wszystko z globusa ta druga to chyba z ogranicznikiem posuwu??? bo ma takie dziwne zęby :D  no ale sporo tańsza, w sumie to najwięcej będę rżnął w wzdłuż więc ta pierwsza była by niezła i do tego pisze właściciel sklepu że nadaje się również do cięcia w poprzek :D  
Link to comment
Share on other sites

Podobno powierzchnia po cięciu jest zadowalająca w jednej i drugiej a zamówiłem tą drugą bo tańsza wytrzymalsza no i z ogranicznikiem posuwu, bedzie się bezpieczniej pracować, na pewno ma mniej odbijać :) . Bedzie uniwersalna a jak się kiedyś dorobie to kupię dwie jedną do rżnięcia wzdłuż a drugą w poprzek :D

 

Ps. Perszing zestawik doszedł dziękuję !!! :D

 

Aha dzisiaj byliśmy z Frankiem na tartaku i przywieźliśmy deski 16 mm grube na ramy daszków pocięliśmy je na 9 cm wysokie i 44 cm szerokie gotowe formatki tylko skręcić :D, jutro poskręcamy to z płyta osb co pociołem wcześniej 2cm styro, okuć blachą i daszki gotowe :D

 

Po tartaku, i mroziku jest pączuś i bułki przy "morcinku" :) (piekarnia po drodze :) ), reszta prowiantu widoczna w reklamówce na stole :D

 

256de7dd281f1ec4med.jpg

 

 

Człowiek pokrzepiony to aż sie lepiej RŻNIE :D !!!!

 

88f64ad4fe48769amed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bylem wczoraj u moich pszczolek i sie...... wkurzylem bo pierdzielony dzieciol wystukal dziure na wylot w ulu drewnianym , a w dwoch innych zaczal, a dziura jest

 

srednicy okolo 4cm, no skubany, pszczoly oczywiscie klab rozluznily i sa mocno pobudzone :(

Link to comment
Share on other sites

W Polsce to byś skoczył dziś do jakiegoś marketu budowlanego i zakupiłbyś siatkę...kup trochę surowej słoniny,nabij na deskę i rozwieś gdzieś dalej od pasieki to może się odczepi,zima się dłuży więc ptactwo też wygłodniałe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.