Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

U mnie na 2 pasiece tez była masa os. Nawet nie tak dawno pchały sie do uli i to przy temperaturze takiej że pszczoły w kłębach a one do uli. Kazałem ojcu pozamykać wlotki. Dennice mam na siatce więc nic im nie będzie.

Nie wiem co sie działo, ale u kuzyna jakieś 2-3 km dalej to samo. Prawdopodobnie że u jednego pszczelarza zrobiły niezłe spustoszenie. Nie wiem nie widziałem - powtarzam tylko to co usłyszałem.  Susza = brak pyłku=przerwa w czerwieniu=słaba rodzina i osy mogą wojować

Link to comment
Share on other sites

Kiedy dać górne ocieplenie w ulach. Mam obecnie złożone w pół koce.

W lutym.

Teraz niepotrzebne

 

Są różne szkoły ...

Niektórzy pchają poduchy , pierzyny , koce , słomę , stare majtki i co w ręce wpadnie , to wszystko pakują do uli na całą zimę .

Nie ma takiej potrzeby . Wręcz przeciwnie . Teraz ule powinny być schłodzone i stosunkowo przewiewne (duża wilgotność powietrza) .

Ocieplenie daje się pod koniec zimy , kiedy pojawia się pierwszy czerw .

Wtedy pomaga się pszczołom w utrzymaniu ciepła .

Link to comment
Share on other sites

To czy jest rodzina mocna czy słaba o tej porze jak rodziny są w kłębie niema znaczenia osy i tak robią swoje.

 

Wg mnie masz trochę racji, ale nie do końca to jest tak jak piszesz

Link to comment
Share on other sites

To czy jest rodzina mocna czy słaba o tej porze jak rodziny są w kłębie niema znaczenia osy i tak robią swoje.

A, widzieliście  słabą rodzinę w listopadzie, która dożyła wiosny? :P:D 

.................................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa.

Link to comment
Share on other sites

U mnie w pasiece biało w nocy napadało parę cm śniegu.

Zakręciłem wodę żeby w zimie rury nie pękły i koniec prac nie mam tam co szukać do oblotu.

Ja też wczoraj zakręciłem zawór glówny i spuściłem wodę z instalacji wodociągowej :)

 

Żal że tak szybko minął ten rok :( :( :( :(

Przyjdzie nowy i będzie lepszy :)

Link to comment
Share on other sites

Nie musi być lepszy wystarczy żeby nie był gorszy jak dla mnie :rolleyes:

Słusznie i naukowo .

Dla nas nie musi być średnia 100, czy 150 kg z ula .

Wystarczy jak najlepsze przyniosą po 80 a średnia wyjdzie 40 ;)

 

Jak to się mówi ... Nigdy nie jest tak źle , żeby nie mogło być gorzej .

Więc dobrze będzie jak nie będzie gorzej :)

Link to comment
Share on other sites

A u mnie dzis w nocy bylo na minusie, na wodzie w beczkach byla warstwa lodu rano.

 

Tez uwazam jak wy , ze jesli nie bedzie gorszy niz ten to bedzie super.

 

Wczoraj posadzilem jeszcze 2 jablonie, sliwke, maliny i czarna pozeczke, jesli chodzi o sadzenie to koniec na ten rok, chociaz kolega obiecal jeszcze borzoskwinie ,ale jakos nic teraz nie mowi :( .

 

dzisisaj poskrobalem troche ramki  z propolisu i nastawilem buteleczke dla sasiadki, bo prosila. ramki gniazdowe ktore sa ustawione w pustych korpusach w tzw kominy -super zero motylicy, ale mam tez ramki w ulach gdzie wylotki byly zamkniete na sztywno i na ramkach pojawil sie delikatny bialy nalot ,ramki byly puste zero pylku czy pierzgi czy pokarmu, a ule drewniane. Zona mowi ze to poczatki plesni.

 

A po za tym to caly czas walcze z pracownia, ale do takiego stanu jak ma Robert to mi jeszcze daleko. Teraz walcze z instalacja i jeszcze w tym roku chce wstawic drzwi i tak chyba narazie zostanie. wieczorami po pracy jakos juz sie nie chce :D  

 

Oby do wiosny i pierwszego oblotu :D  :D  :D  :D  

Link to comment
Share on other sites

dzisisaj poskrobalem troche ramki  z propolisu i nastawilem buteleczke dla sasiadki, bo prosila.

To chyba ruszył sezon na propolis .

U mnie też ruch się w sklepiku zaczął .

I na allegro dziś w nocy ktoś kupił 2 szt.

Był zastój , ale drgnęło .

Znaczy zima się zbliża . Ludzie przypominają sobie stare sprawdzone leki z domowej apteki :)

Link to comment
Share on other sites

Jak to jest ze sprzedażą kropel propolisu, można je oficjalnie sprzedawać? Raz że produkt przetworzony 2 że % .

Nie można :)

Przczelarzowi wg. stanu prawnego na dzień dzisiejszy nie wolno legalnie sprzedać nawet świeczki woskowej !

Link to comment
Share on other sites

Halo.!! - Witam i pozdrawiam - dziś wybrałem się na pasiekę - świeciło słońce ale temp. +4, cisza i spokój, otworzyłem daszek do ula w kórym mam szklany zatwór, widać przez tą szybkę skraj kłębu pszczelego nisko ok. 20cm od górnej beleczki ramki. Oby tak było we wszystkich ulach to będzie git. Na papierowej wkładce dennicowej kilka trupków i trochę odsklepin. Pozostałych uli nie dotykałem poobserwowałem je z daleka. Obsypałem ziemią róże i inne rośliny, poszwendałem się wkoło sadzawki i przyjechałem, teraz sypnęło małym śniegiem. Oby do wiosny, jeszcze tylko : grudzień, styczeń ,luty iiii - maaaj.

Link to comment
Share on other sites

Mamy głupie prawo, że nie można sprzedawać produktu przetworzonego.

No to pisz do nowej Komisji Sejmowej , Darek gdzieś już tu podawał adres , oni czekają na Twoje propozycje. papa.gif

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

to przyszło do Polanki z rządu bodaj. Całą akcje organizuje Polanka. No nie chodzi o kapowanie.

Też byłem na pasiece na polowaniu. Naszczęście mysz kaput , załatwiły pszczoły. Wszytko puki co ma się dobrze nawet ta ,, nerwowa ,, się uspokoiła .

Link to comment
Share on other sites

 

Też byłem na pasiece na polowaniu. Naszczęście mysz kaput , załatwiły pszczoły. Wszytko puki co ma się dobrze nawet ta ,, nerwowa ,, się uspokoiła .

Pszczoły załatwiły mysz, czy mysz załatwiła pszczoły. ??? :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.