Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Dzisiaj wybieram się na obchód, ma być 12 stopni więc może się pokażą, chociaż ostatnio przy temp. powyżej 10 stopni praktycznie brak pszczół na zewnątrz.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj wybieram się na obchód, ma być 12 stopni więc może się pokażą, chociaż ostatnio przy temp. powyżej 10 stopni praktycznie brak pszczół na zewnątrz.

Jak nie będzie słońca i nieostrożnego obchodzenia się pszczelarza w pasiece to raczej nie powinny wyjść z ula i zwróć uwagę na sikorki , które niektórym pszczelarzom zakłócają spokój w pasiece.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jak nie będzie słońca i nieostrożnego obchodzenia się pszczelarza w pasiece to raczej nie powinny wyjść z ula i zwróć uwagę na sikorki , które niektórym pszczelarzom zakłócają spokój w pasiece.

Pozdrawiam

Tadek

U mnie pełnia słońca, było 14 stopni w cieniu. Jak podjechałem około 12,00 to była pełnia oblotu... Około 15,00, jak się ochłodziło osłuchałem ule - w każdym spokojny, delikatny szum, więc chyba ok. Co mnie zmartwiło, to w południe trochę pszczół zbierało wodę z daszków - czyżby dalej był czerw?

Sikorki nie było ani jednej - pasieka stoi na miedzy między polami, więc raczej ich tam nie będzie - zbyt duże zagrożenie ze strony ptaków drapieżnych.

Link to comment
Share on other sites

U mnie pełnia słońca, było 14 stopni w cieniu. Jak podjechałem około 12,00 to była pełnia oblotu... Około 15,00, jak się ochłodziło osłuchałem ule - w każdym spokojny, delikatny szum, więc chyba ok. Co mnie zmartwiło, to w południe trochę pszczół zbierało wodę z daszków - czyżby dalej był czerw?

Sikorki nie było ani jednej - pasieka stoi na miedzy między polami, więc raczej ich tam nie będzie - zbyt duże zagrożenie ze strony ptaków drapieżnych.

U mnie ciepło , ale wietrznie .

Z kilku uli pszczoły  wylatywały  troszkę .

Sikorek masa .

Każde podejście do pasieki , to kilka sztuk podrywało się spod uli .

Link to comment
Share on other sites

Na weekend pojechałam na drugą pasiekę. Umiejscowiona pod miastem, południowy stok, zacisznie i co widzę, pszczoły wracają z lotu i noszą pyłek. Na Wielkanoc to rozumie ale na Boże Narodzenie?? Oj zmienia się nam pszczelarstwo w Polsce

Link to comment
Share on other sites

u mnie teraz +2*C

podwozia mają delikatnie wysunięte żeby im wywiało głupie pomysły w razie czego

ale co niektórym może się narobić bigosu w ulach

Link to comment
Share on other sites

Na weekend pojechałam na drugą pasiekę. Umiejscowiona pod miastem, południowy stok, zacisznie i co widzę, pszczoły wracają z lotu i noszą pyłek. Na Wielkanoc to rozumie ale na Boże Narodzenie?? Oj zmienia się nam pszczelarstwo w Polsce

Chyba nie tylko w Polsce, bo u mnie w ubieglym tygodniu tez lataly , a w niektorych rodzinach to ruch jak na wiosne, u mnie w nocy 8-9, a w dzien 12-13, chyba ze wyjdzie slonce to wiecej :( . Ja mam otware dennice caly czas, az gdzies do lutego ale przy takiej pogodzie to nie wiem czy to cos pomoze. Wczoraj zatrzymalem sie na lesnej drodze i leszczyna puscila zielone baski ( albo to i nie leszczyna), ale baski sa, a w ogrodku czarna pozeczka tez zaczela puszczac... LISCIE  :blink:  :blink:  :blink: . Trzeba konczyc pracownie , bo jak tak dalej podzie to koniec styczna pierwsze miodobranie :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Link to comment
Share on other sites

A ja po Świętach wracam do nasadzeń, już zakupiłem na Allegro leszczynę, wierzbę i akację. Pogoda pozwala więc trzeba coś dobrego dla pszczółek zrobić :-)

wczoraj posadziłem 2 szt. rdestówki Auberta - piękna sprawa - rośnie bardzo szybko i kwitnie obficie do zimy - w tym roku widziałem jesienią na nich sporo pszczółek. Jest to pnącze, nadaje się na obsadzanie wszelkich elementów pionowych  szpecących krajobraz np. stare słupy energetyczne, ściany ruder.

Link to comment
Share on other sites

Chyba nie tylko w Polsce, bo u mnie w ubieglym tygodniu tez lataly , a w niektorych rodzinach to ruch jak na wiosne, u mnie w nocy 8-9, a w dzien 12-13, chyba ze wyjdzie slonce to wiecej :( . Ja mam otware dennice caly czas, az gdzies do lutego ale przy takiej pogodzie to nie wiem czy to cos pomoze. Wczoraj zatrzymalem sie na lesnej drodze i leszczyna puscila zielone baski ( albo to i nie leszczyna), ale baski sa, a w ogrodku czarna pozeczka tez zaczela puszczac... LISCIE  :blink:  :blink:  :blink: . Trzeba konczyc pracownie , bo jak tak dalej podzie to koniec styczna pierwsze miodobranie :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Mirek klimat się zmienia i pewnie w styczniu będziesz podbierał miód eukaliptusowy a na Wielkanoc miód palmowy ???rolleyes.gif A u nas jeden to brał tylko ze sztachet miód. haha.gif w zimę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A u mnie nadal bez zmian. Niby ciepło ale jednak nie aż takie żeby wychodziły. Kilka dni temu widziałem kilka kręcących się po pasiece. Było ich w sumie może 20-30. Czyli niby ciepło ale jednak czuja zimę. I oby tak dalej :)

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj o dziwo spokój, pojedyncze pszczółki, 13 stopni, dość silny wiatr. Kontrolnie zrobiłem wgląd do dwóch uli tzn. sprawdziłem szuflady w dennicach i chyba ok, brak wilgoci, trochę odsklepin, kilka martwych pszczół.

Link to comment
Share on other sites

Co za czasy. !!! -  Żona szaleje i lata po domu i sprząta. Ja uciekłem na wieś pod pretekstem, przywiezienia karpi, które miałem zatopione w dużym saku w sadzawce, a na wsi pszczoły ze wszystkich uli też szaleją i też sprzątają i już prawie posprzątały przed wigilią. Przed ulami po kilkanaście wyniesionych pszczółek. Nie dziwota bo temperatura była + 15 stopni, ale jak tylko słońce schowało się za górę to i pszczoły się uspokoiły. Do uli nie zaglądałem tylko oporządziłem karpie i szybko wróciłem do domu pomagać Żonie.

Wszystkiego Najlepszego dla Wszystkich na Święta Bożego Narodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Witam u mnie dzisiaj  dwudziestego siódmego Grudnia  o godzinie trzynastej.Była pełna mobilizacja i to nie był oblot a normalne loty zbieraczek.Temperatura dwanaście stopni.

 

Ps.inaczej nie mogę pisać bo klawiatura z cyferkami wysiadła. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Witam u mnie dzisiaj  dwudziestego siódmego Grudnia  o godzinie trzynastej.Była pełna mobilizacja i to nie był oblot a normalne loty zbieraczek.Temperatura dwanaście stopni.

 

Ps.inaczej nie mogę pisać bo klawiatura z cyferkami wysiadła. :angry:

tn_gallery_26_14_1335074.jpg

 

W mojej pasiece po kolei pszczoły robiły sobie wietrzenie skrzydełek.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Ja dzis polalem kwasem szczawiowym wg recepty, ktora dostalem od  Tadka. Nie zrobilem tego pod koniec pazdziernika, bo bylo zimno i siedzialy ciasno, a teraz tem caly czas powyzej 10 w dzien a w nocy nieco ponizej 10 stopni, lataja codziennie, ale raczej zeby skrzydelka rozprostowac, powalki zimne. Na 15 rodzin tylko  dwie siedzialy ciasno i na dole, reszta klaby rozluznione i na gorze pod powalkami.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja dzis polalem kwasem szczawiowym wg recepty, ktora dostalem od  Tadka. Nie zrobilem tego pod koniec pazdziernika, bo bylo zimno i siedzialy ciasno, a teraz tem caly czas powyzej 10 w dzien a w nocy nieco ponizej 10 stopni, lataja codziennie, ale raczej zeby skrzydelka rozprostowac, powalki zimne. Na 15 rodzin tylko  dwie siedzialy ciasno i na dole, reszta klaby rozluznione i na gorze pod powalkami.  ;)

A miałeś wkładki do sprawdzenia osypu pasożyta ? U mnie robiłem ten zabieg w połowie listopada i osyp był niewielki po parę sztuk .

W święta zaglądałem do pasieki i wczoraj ku mojemu zdumieniu przy temperaturze około + 10 w większości uli pszczoły umiarkowanie ale wylatywały z uli.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.