Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Halo.!! - Witam i pozdrawiam - dziś wybrałem się na pasiekę - świeciło słońce ale temp. +4, cisza i spokój, otworzyłem daszek do ula w kórym mam szklany zatwór, widać przez tą szybkę skraj kłębu pszczelego nisko ok. 20cm od górnej beleczki ramki. Oby tak było we wszystkich ulach to będzie git. Na papierowej wkładce dennicowej kilka trupków i trochę odsklepin. Pozostałych uli nie dotykałem poobserwowałem je z daleka. Obsypałem ziemią róże i inne rośliny, poszwendałem się wkoło sadzawki i przyjechałem, teraz sypnęło małym śniegiem. Oby do wiosny, jeszcze tylko : grudzień, styczeń ,luty iiii - maaaj.

 

Przed ostatnim oziębieniem zaglądnąłem do kilku uli, u mnie też pszczoła zeszła nisko. Wygląda jakby był pusty ul. W 1 ulu wrześniowym odkładzie pszczoła jest na samej górze ramek.

 

PiotrPodhale. Na forum kilka z Was już pisało, że zima ma być ostra - ale nie chcecie zdradzić po czym poznajecie.

Teściu myśliwy przewidział rok temu po sierści zwierza, że długo zimy nie będzie lub będzie słaba i nie pomylił się. W tym roku zwierz ma grubą warstwę tłuszczu. Mój kot jak nigdy nabiera masy i cały czas o jedzenie prosi, więc zima będzie , oj będzie.

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły załatwiły mysz. Jak pszczoły się nie uwiązały a jest mysz zaglądam do ula jak pszczoły latają do mnie zamykam zasuwkę i stuknę po wgonieniu myszy pod ramki . Za dwa - trzy dni na wierzchu truposz. Więcej ona niepokoi niż moje stukanie. A są cholery cwane ta 5 razy pułapki wyjadła.

P.S zimę przepowiadają moje łagodną .Zobaczymy. Jest połowa listpopada a potrafią wylatywać . Niby kłąb uwiązany ale co nieraz która wyleci . Ostanio na glinę latały.

Link to comment
Share on other sites

Przed ostatnim oziębieniem zaglądnąłem do kilku uli, u mnie też pszczoła zeszła nisko. Wygląda jakby był pusty ul. W 1 ulu wrześniowym odkładzie pszczoła jest na samej górze ramek.

 

PiotrPodhale. Na forum kilka z Was już pisało, że zima ma być ostra - ale nie chcecie zdradzić po czym poznajecie.

Teściu myśliwy przewidział rok temu po sierści zwierza, że długo zimy nie będzie lub będzie słaba i nie pomylił się. W tym roku zwierz ma grubą warstwę tłuszczu. Mój kot jak nigdy nabiera masy i cały czas o jedzenie prosi, więc zima będzie , oj będzie.

Koty po kastracji tak mają :-P

Link to comment
Share on other sites

Starsi gospodarze patrzą na szyszki po jodłach , im więcej tym dłuższa, a w tym roku tylko po szczytach ale sporo, więc okazuje na krótką ale mroźną zimę. Ptaki nadal gardzą aronią i winogronami co świadczy że i one na razie zimy nie czują

Link to comment
Share on other sites

 Ostanio na glinę latały.

Uprzejmie donoszą ? :D

 

A w kwestii zimy , to już  tydzień temu przyleciały na rancho gile z północy .

Znaczy że czują , że tam zima jest tuż , tuż .

wczoraj-w-lesie-spotkalam-gile.jpg

Zdjęcie "pożyczone" ze strony http://www.garnek.pl/albisia/19758115/wczoraj-w-lesie-spotkalam-gile

Link to comment
Share on other sites

A u mnie lekki mróz nocą i kilka stopni na + w dzień. W końcu pszczoły siedzą spokojnie w ulach.

Czy około 10 martwych pszczół na wylotku jednego z uli to powód do obaw? W szufladzie (dennica higieniczna) nic niepokojącego nie ma, tylko trochę odsklepin.

Link to comment
Share on other sites

Witam. W mojej pasiece cisza, choć niepokojąco zaczynają zlatywać się sikorki. Może to nie jest u mnie wieki problem, ale potrafią zamieszać.

Chętnie wstawił bym tu parę zdjęć, ale udało mi się ledwie co wstawić na galerię. Może któryś z Moderatorów da mi korepetycje na priw? :)  Pozdrawiam.

.................................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa.

Link to comment
Share on other sites

 

Chętnie wstawił bym tu parę zdjęć, ale udało mi się ledwie co wstawić na galerię.

.................................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa.

 

 

http://pasiekapszczelarska.pl/topic/5-jak-wstawi%C4%87-grafik%C4%99-do-swojego-postu/

Link to comment
Share on other sites

U mnie w pasiece przed wiosennie  :huh:   Z jednej strony w taką pogodę praca lepiej idzie jednak słoneczko trochę zbytnio przygrzewa......

Dziś impregnacja.....

 

9fff8a5572d1.jpg

 

 

b4de66b0204b.jpg

Link to comment
Share on other sites

dobrze niech przygrzeje pare dni damulki sie wypróżnią, z resztą dzisiaj już lekki oblot był, żeby tylko się to na przyrodzie nie odbiło... te temperatury

Link to comment
Share on other sites

U mnie w pasiece przed wiosennie  :huh:   Z jednej strony w taką pogodę praca lepiej idzie jednak słoneczko trochę zbytnio przygrzewa......

Dziś impregnacja.....

 

9fff8a5572d1.jpg

 

 

b4de66b0204b.jpg

A ja myslalem ze juz stawiasz  nadstawki.. :D  :D  :D  :D

 

Fajne nadstaweczki - noki nie smigane ;)

Link to comment
Share on other sites

Pszczółki pewnie coś tam sprzątają bez obaw :rolleyes:

Niepokój jednak jest, przy innych ulach pojedyncze martwe pszczoły a przy tym jednym niestety przybywa - wygląda tak jakby wyleciały, wychłodziły się i odrętwiały pod ulem. No nic, cierpliwie czekam do wiosny.

Link to comment
Share on other sites

Halo właśnie wruciłem z pasieki.

Nie wytrzymałem i pojechałem, temp była +11 i na 19 rodzin 9 robiło normalne obloty, a z 10 nawet nie wyleciała ani jedna,a sprawdzone żyją wszystkie. Między innymi rodzina z matką od Polbarta (Elgon coś tam) intensywnie latały, a z rodziny z córką po tej matce nie wylatywały wogóle. Obloty trwały przez dwie godziny, później po godz.14 nawet temp.wzrosła i było nawet  +12, a pszczoły olały to, pochowały się do uli i wszystkie przestały latać. Jak pszczółki przestały latać to i ja też przestałem latać po działce i wkół sadzawki. :D

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj 12 st. słońce tak ładnie świeciło że przy dwóch ulach ruch jak na wiosnę, a mam wrażenie że nawet walki na wylotku jak przy rabunkach.

 

Czy to nie znaczy że skoro pszczoly teraz takie aktywne to szybciej mogą się im skończyć zapasy?

Link to comment
Share on other sites

Relacja : Dzisiaj też byłem w pasiece, przez dwie godz. temp. była nawet +9 stopni i słońce i ani jednej pszczoły latającej nie widziałem.

Tak ,że pszczółki spokojnie czekają na wiosnę.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.